Smaczne, zdrowe i w dodatku, samodzielnie uprawiane ziemniaki. Jak i dlaczego, warto je uprawiać

Dlaczego warto uprawiać młode ziemniaki?

Ziemniaki od lat, towarzysza nam w kuchni. Są smaczne, zdrowe, posiadają wiele składników odżywczych, minerałów oraz witamin, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ze względu na swój smak i konsystencję, często są składnikiem wielu dań i potraw, w tym sałatek, past a nawet stanowią składnik, umożliwiający walkę z chorobą. Uprawa ziemniaków w przydomowym ogrodzie, nie jest trudna. Wystarczy niewiele miejsca, odpowiednie przygotowanie terenu, by cieszyć się przepysznymi, zdrowymi ziemniakami, które zupełnie inaczej smakują niż te, które kupić możemy na straganie czy w sklepie.

Wymagania ziemniaków, uprawianych w przydomowym ogrodzie.

Ziemniak to warzywo ciepłolubne, które szybko może zostać zaatakowane przez choroby, gdy ma niewłaściwe warunki do wzrostu. Należy zatem, zadbać o odpowiednie miejsce do ich uprawy. Aby ziemniaki wykiełkowały, należy posadzić je na stanowisku słonecznym, lub zacienionym, z rozproszonym światłem. Temperatura gleby, w momencie sadzenia, powinna być większa, niż 8 stopni, co zmniejsza ryzyko przemarznięcia, oraz uszkodzenia delikatnej bulwy. Zaleca się, sadzenie ziemniaków na niedużych kopczykach, które należy regularnie odchwaszczać by bulwy, miały odpowiednią ilość składników odżywczych, do prawidłowego wzrostu.

Jak uprawiać ziemniaki w przydomowym ogrodzie? Kiedy i w jaki sposób sadzić bulwy ziemniaka?

Ziemniak, jest łatwy w uprawie. Aby go uprawiać, wystarczy przygotować bulwy ziemniaków, oraz posadzić je na wybrane stanowisko Jak to zrobić? W drugiej połowie kwietnia, kiedy minie ryzyko przemarznięcia bulwy, należy rozpocząć sadzenie ziemniaków. Wybieramy ziemniaki, które posiadają dużą ilość tak zwanych oczek. Jeśli masz ulubioną odmianę ziemniaka, ale nie masz dużo bul, by spróbować je rozmnożyć, nic straconego. Najczęściej, ziemniaki posiadają kilka oczek, dlatego z łatwością, można podzielić go na kilka mniejszych kawałków, i pozyska duży materiał do uprawy. Dawniej, używano obierek, które też gwarantowały powodzenie uprawy.
Nie jest powiedziane, że ziemniak, który posiada malutkie pędy, nie nadaje się do uprawy. Wręcz przeciwnie! Ziemniak z pędami, zdecydowanie szybciej urośnie, co skraca czas wegetacji rośliny. Wybierając tego typu sadzonki, należy pamiętać jednak, by dobrze przysypać ziemniaki ziemia, by zapobiec przemarznięciu delikatnych pędów. Po posadzeniu, ziemniaki należy podlać, ale nie dużą ilością wody, gdyż łatwo mogą zgnić.

Odpowiednie miejsce, do uprawy ziemniaków.

Ziemniaki, choć są wrażliwe na chłód, nie lubią też zbyt dużej ilości ciepła. Jeśli temperatura przekracza 27 stopni, bulwy ziemniaków są mniejsze, a czasem, nawet nie nadają się do jedzenia. Nie należy zatem sadzić ich w tunelach foliowych oraz szklarni, gdzie panuje wysoka temperatura. Miejsce, pod uprawę ziemniaków, powinno być dobrze przekopane, a zabieg ten, powinno przeprowadzić się już jesienią, by ziemia odpoczęła, i była dobrze spulchniona. Należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu, oraz podlewaniu rośliny. Tylko to sprawi, że będziemy mogli cieszyć się dużym zbiorem.

Kiedy zbierać ziemniaki?

Ziemniaki, ze względu na późny termin zbioru, potrzebują nieco więcej czasu. W zależności od panujących warunków, oraz rejonu, w którym są uprawiane, ziemniaki dojrzewają od połowy sierpnia, aż do końca września. Sygnałem, który wskazuje na zbiór, jest żółknięcie liści rośliny. Jeśli zauważysz, że większa część liści jest żółta i lekko zwiędnięta to znak, że najwyższy czas, na zbiór ziemniaków.

Jak go przeprowadzić?

Ziemniaki są rośliną, która tworzy dużą ilość bulw pod ziemią. Wykopując je szpadlem, narażamy je na uszkodzenie, dlatego najlepiej, zbierać je widłami, dzięki którym, nie tylko wyciągniemy bulwy, ale również otrzepiemy je z nadmiaru ziemi. Bardzo ważne jest to, aby usunąć każdy, nawet najmniejszy kawałek bulwy. W przeciwnym przypadku, roślina ma możliwość niekontrolowanego wzrostu, co może zagrażać późniejszym uprawą.

Po wykopaniu ziemniaków, należy otrzepać je z nadmiaru ziemi, oraz pozostawić na kilka dni, do porządnego wyschnięcia. Po tym czasie, można przechowywać je w suchym, zacienionym i chłodnym miejscu, nawet przez kilka miesięcy.
Pielęgnacja, jak i sama uprawa ziemniaków, nie jest trudna, i nie wymaga dużo czasu. Wystarczy miejsce, chęci i odrobina czasu, by cieszyć się smacznymi, zdrowymi ziemniaki z własnej uprawy. Podczas wyboru odmiany, warto wybrać ziemniaki, który cechują się największą odpornością na zimno.

W Polsce, najczęściej uprawia się odmiany takie jak:

  • lord,
  • miłek,
  • viviana,
  • ignacy,
  • satina,
  • malaga
  • czy mondeo.

Są to odmiany smaczne, odporne na wirusy i choroby, i dobrze radzą sobie z niska temperaturą. Nadają się do zjedzenia juz po zbiorze, jak i do przechowywania, nawet przez cała zimę, gdy są odpowiednio zabezpieczone. Jeśli jednak lubisz inne odmiany, które nie zostały wymienione, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować uprawiać je w swoim ogrodzie, by cieszyć się ich smakiem, przez dłuższy czas.